loading image
Basilico
(10)
Пица, Тестенини, Скара, Риба, Десерти

Време
35 мин.

Достава
69 ден.

во готово

Единствениот ресторан кој Ви нуди се’ од италијанската кујна. Од пица до паста вклучувајќи риба и морска храна. Посебноста на јадењето нека биде Вашиот избор и задоволство. Внесете го вкусот на Италија во Вашиот дом само со еден клик кај нас.

 

Работно Време:

Понеделник - Четврток: 08:30 до 23:30

Петок: 08:30 до 24:00 

Сабота: 08:30 до 24:00

Недела: 14:00 до 23:30

 

ресторанот е затворен за нарачки во моментов

ДНЕВНО МЕНИ (ОД 09:00 ДО 16:00 ЧАСОТ)

Цезар Салата
150 ден.
Цезар Салата
(марула, ајсберг, пилешки стек, пармезан, кубети, цезар сос)
Избери од понудените опции:
Цезар Такос
160 ден.
Цезар Такос
(тортиља, марула, ајсберг, пилешки стек, пaнцета, пармезан, помфрит, цезар сос)
Избери од понудените опции:
Пилешки Стек со Компир
120 ден.
Пилешки Стек со Компир
(пилешки стек, компир)
Избери од понудените опции:
Виенска Шницла
160 ден.
Виенска Шницла
(пилешки стек, павлака, помфрит)
Избери од понудените опции:
Поховано Пилешко со Помфрит и Ориз
130 ден.
Поховано Пилешко со Помфрит и Ориз
(пилешки стек, ориз, помфрит)
Избери од понудените опции:
Паста со Зеленчук
120 ден.
Паста со Зеленчук
(мешан зеленчук, кечап)
Избери од понудените опции:
Омлет со Шунка и Кашкавал
100 ден.
Омлет со Шунка и Кашкавал
(3 јајца, шунка, кашкавал, домати)
Избери од понудените опции:
Омлет со Зеленчук
100 ден.
Омлет со Зеленчук
(3 јајца, микс од зеленчук)
Избери од понудените опции:
Јајца на Око
100 ден.
Јајца на Око
(3 јајца, сирење, панцета, домати)
Избери од понудените опции:
Свинска Пастармајлија
120 ден.
Свинска Пастармајлија
(свинско месо, кашкавал, печурки, феферони)
Избери од понудените опции:
Пилешка Пастармајлија
110 ден.
Пилешка Пастармајлија
(пилешко месо, кашкавал, печурки, феферони)
Избери од понудените опции:
Наполитана
100 ден.
Наполитана
(кечап, кашкавал, печурки)
Избери од понудените опции:
Пенерлија со Јогурт
100 ден.
Пенерлија со Јогурт
(јајца, сирење, јогурт)
Избери од понудените опции:
Вегетаријана
100 ден.
Вегетаријана
(кечап, печурки, микс од зеленчук)
Избери од понудените опции:
Калцоне
120 ден.
Калцоне
(кечап, шунка, кашкавал, печурки)
Избери од понудените опции:
Пепероне
120 ден.
Пепероне
(кечап, кулен, кашкавал)
Избери од понудените опции:
Пршуто
130 ден.
Пршуто
(кечап, кашкавал, пршута)
Избери од понудените опции:
Ватикана
130 ден.
Ватикана
(кечап, врат, кашкавал, печурки)
Избери од понудените опции:
Клуб Сендвич
130 ден.
Клуб Сендвич
(леб, кашкавал, шунка, домати, краставица, марула, помфрит)
Избери од понудените опции:
Пилешки Бургер
130 ден.
Пилешки Бургер
(пилешки стек, помфрит, кашкавал, сос, ајсберг)
Избери од понудените опции:
Утринско Бурито
120 ден.
Утринско Бурито
(тортиља, јајце, зеленчук, шунка, кашкавал, помфрит)
Избери од понудените опции:
Макарони во Фурна
100 ден.
Макарони во Фурна
(макарони, сирење, јајце, кашкавал, хопла)
Избери од понудените опции:

САЛАТА

Капрезе
250 ден.
Капрезе
(моцарела, домати, песто сос, босилок)
Избери од понудените опции:
Рока Шери
250 ден.
Рока Шери
(рукола, марула, шери, базилико дресинг)
Избери од понудените опции:
Цезар Салата
200 ден.
Цезар Салата
(марула, ајзберг, пилешко месо, кубети, цезар сос, пармезан)
Избери од понудените опции:
Биф Салата
250 ден.
Биф Салата
(бифтек, марула, шери, ајзберг, рукола, пармезан)
Избери од понудените опции:
Шопска Салата
160 ден.
Шопска Салата
(домати, краставици, пиперка, кромид, сирење, магданос)
Избери од понудените опции:
Грчка Салата
160 ден.
Грчка Салата
(краставици, домати, пиперки, сирење на коцки, кромид, оригано, маслинки)
Избери од понудените опции:
Мешана Салата
180 ден.
Мешана Салата
(домати, краставици, печена пиперка, зелка, морков, цвекло, сирење, маслинка)
Избери од понудените опции:
Витаминска Салата
160 ден.
Витаминска Салата
(марула, морков, зелка, цвекло)
Избери од понудените опции:
Туна Салата
230 ден.
Туна Салата
(туна, марула, пченка, маслинки)
Избери од понудените опции:
Пилешка Салата
200 ден.
Пилешка Салата
(пилешки стек, манго, млад кромид, мајонез, авокадо, зачин)
Избери од понудените опции:
Спаначи
250 ден.
Спаначи
(спањак, рукола, шери, домати, кашкавал, ореви, шекерац, селекта, пармезан)
Избери од понудените опции:
Спирити
240 ден.
Спирити
(ајзберг, марула, бадем, краставици, лимонов сок, авокадо, сушени домати)
Избери од понудените опции:
Рукола Салата
190 ден.
Рукола Салата
(рукола, шери, домат, балзамик од портокал, пармезан, бадем, селекта, кашкавал)
Избери од понудените опции:
Зелка Салата
50 ден.
Зелка Салата
Избери од понудените опции:
Компир Салата
80 ден.
Компир Салата
Избери од понудените опции:
Компир Салата со Туна
110 ден.
Компир Салата со Туна
Избери од понудените опции:
Урнебес/ Топка
100 ден.
Урнебес/ Топка
Избери од понудените опции:
Таратор
100 ден.
Таратор
Избери од понудените опции:

ЛАДНО ПРЕДЈАДЕЊЕ

Свинска Пршута
100 ден.
Свинска Пршута
Избери од понудените опции:
Говедска Пршута
180 ден.
Говедска Пршута
Избери од понудените опции:
Кулен
70 ден.
Кулен
Избери од понудените опции:
Мортадела
70 ден.
Мортадела
Избери од понудените опции:
Пармезан
100 ден.
Пармезан
Избери од понудените опции:
Горгонзола
100 ден.
Горгонзола
Избери од понудените опции:
Камемберт
100 ден.
Камемберт
Избери од понудените опции:
Овчи Кашкавал
120 ден.
Овчи Кашкавал
Избери од понудените опции:
Моцарела
100 ден.
Моцарела
Избери од понудените опции:
Овчо Сирење
80 ден.
Овчо Сирење
Избери од понудените опции:
Домат
40 ден.
Домат
Избери од понудените опции:
Крашки Врат
100 ден.
Крашки Врат
Избери од понудените опции:
Шеф Брускети
180 ден.
Шеф Брускети
Избери од понудените опции:
Козјо Сирење
100 ден.
Козјо Сирење
Избери од понудените опции:
Италијанска Мортадела со Ф'стци Рустика
120 ден.
Италијанска Мортадела со Ф'стци Рустика
Избери од понудените опции:

ТОПЛО ПРЕДЈАДЕЊЕ

Буковка на Плотна
200 ден.
Буковка на Плотна
Избери од понудените опции:
Биено Сирење на Плотна
120 ден.
Биено Сирење на Плотна
Избери од понудените опции:
Зеленчук на Скара
120 ден.
Зеленчук на Скара
(брокула, морков, шампињони, модар патлиџан, тиквички, пиперка, кромид)
Избери од понудените опции:
Пирошка Порција
130 ден.
Пирошка Порција
(брашно, кашкавал, шунка, мајонез, сенф, таратор сос, зачини)
Избери од понудените опции:
Похован Кашкавал
100 ден.
Похован Кашкавал
Избери од понудените опции:
Тиквички Поховани
100 ден.
Тиквички Поховани
Избери од понудените опции:
Шампињони на Скара
180 ден.
Шампињони на Скара
Избери од понудените опции:
Полнета Пиперка со Сирење
70 ден.
Полнета Пиперка со Сирење
Избери од понудените опции:
Помфрит
100 ден.
Помфрит
Избери од понудените опции:
Помфрит со Сирење
120 ден.
Помфрит со Сирење
Избери од понудените опции:
Пекарски Компир
70 ден.
Пекарски Компир
Избери од понудените опции:
Супа на Денот
100 ден.
Супа на Денот
Избери од понудените опции:
Печурки со Песто сос во Фурна
250 ден.
Печурки со Песто сос во Фурна
(шампињони, песто сос)
Избери од понудените опции:
Кравјо Сирење на Плотна
80 ден.
Кравјо Сирење на Плотна
Избери од понудените опции:
Врган на Плотна
250 ден.
Врган на Плотна
Избери од понудените опции:
Похована Зденка
110 ден.
Похована Зденка
(5 зденки)
Избери од понудените опции:
Поховано Пилешко
200 ден.
Поховано Пилешко
(пилешко исецкано месо, презла, јајце, брашно, таратар сос, помфрит, зачини)
Избери од понудените опции:
Млад Компир
120 ден.
Млад Компир
Избери од понудените опции:
Млад Компир во Сос од Зеленчук и Домати
160 ден.
Млад Компир во Сос од Зеленчук и Домати
Избери од понудените опции:
Похована Даска Голема
800 ден.
Похована Даска Голема
Избери од понудените опции:
Полнети Шампињони
250 ден.
Полнети Шампињони
(шампињони, кајмак, сланина)
Избери од понудените опции:
Чипс од Тиквички
180 ден.
Чипс од Тиквички
Избери од понудените опции:
Ќофте од Тиква
150 ден.
Ќофте од Тиква
Избери од понудените опции:
Фриговани Тиквички
100 ден.
Фриговани Тиквички
Избери од понудените опции:

РИЖОТО

Рижото со Морски Плодови
250 ден.
Рижото со Морски Плодови
(ориз, шери, маслиново масло, томатело, морски плодови, магданос)
Избери од понудените опции:
Рижото со Вргањ
250 ден.
Рижото со Вргањ
(ориз, сув вргањ, свеж вргањ, кромид, хопла, пармезан)
Избери од понудените опции:
Рижото со Чаден Лосос
250 ден.
Рижото со Чаден Лосос
(ориз, лук, пармезан, хопла, чаден лосос, зачини)
Избери од понудените опции:
Басилико Рижото
220 ден.
Басилико Рижото
(ориз, томатело, босиљок, кромид, шери, пармезан)
Избери од понудените опции:
Рижото со Пилешко Месо
220 ден.
Рижото со Пилешко Месо
(ориз, пилешко месо, хопла, зачини)
Избери од понудените опции:
Рижото со Зеленчук
200 ден.
Рижото со Зеленчук
(ориз, зеленчук, зачини, томатен сос)
Избери од понудените опции:

ТЕСТЕНИНИ

Карбонара
190 ден.
Карбонара
(хопла, жолчка од јајце, пармезан, сланина, зачини)
Избери од понудените опции:
Кватро Формаџо
210 ден.
Кватро Формаџо
(сос со 4 вида сирење, пармезан, зачини)
Избери од понудените опции:
Базилико
220 ден.
Базилико
(хопла, томатело, шери, пармезан, босиљок)
Избери од понудените опции:
Болоњезе
190 ден.
Болоњезе
(мелено месо, зачини, доматен сос, пармезан)
Избери од понудените опции:
Арабијата
190 ден.
Арабијата
(доматен сос, чили, зачини, пармезан)
Избери од понудените опции:
Фунги
190 ден.
Фунги
(печурки, пармезан, хопла, зачини)
Избери од понудените опции:
Вито
190 ден.
Вито
(хопла, томатело, пармезан, лук, кулен)
Избери од понудените опции:
Лакачијаторе
190 ден.
Лакачијаторе
(хопла, томатело, мелено месо, колбас)
Избери од понудените опции:
Алфредо
190 ден.
Алфредо
(хопла, путер, лук, мешан зачин)
Избери од понудените опции:
Диполо
190 ден.
Диполо
(хопла, пармезан, пилешко месо, зачини)
Избери од понудените опции:
Лазања со Болоњезе
220 ден.
Лазања со Болоњезе
Избери од понудените опции:
Шпагети Митболс
190 ден.
Шпагети Митболс
Избери од понудените опции:

ПИЦА И ПАСТРМАЈЛИЈА

Капричиоза
140 ден.
Капричиоза
(кечап, кашкавал, шунка, печурки, оригано)
Избери од понудените опции:
Вегетаријана
140 ден.
Вегетаријана
(кечап, кашкавал, домати, пиперки, маслинки, печурки, пченка, крмоид, свеж босилок)
Избери од понудените опции:
Рома
150 ден.
Рома
(кечап, кашкавал, чајна, сланина, јајце, оригано)
Избери од понудените опции:
Сирењак
150 ден.
Сирењак
(тесто, кашкавал, мајонез, сирење фета, домати, пиперка, маслинки, јајце, оригано)
Избери од понудените опции:
Пепероне
150 ден.
Пепероне
(кечап, кулен, кашкавал, оригано)
Избери од понудените опции:
Маринара
150 ден.
Маринара
(кечап, кашкавал, туна, кромид, печурки, оригано)
Избери од понудените опции:
Кватро Формаџо
170 ден.
Кватро Формаџо
(кечап, ајдамер, гауда, моцарела, горгонзола, оригано)
Избери од понудените опции:
Кватро Стаџоне
200 ден.
Кватро Стаџоне
(кечап, кашкавал, кулен, чајна, врат, свинска пршута, печурки, оригано)
Избери од понудените опции:
Маргарита
110 ден.
Маргарита
(кечап, кашкавал, оригано)
Избери од понудените опции:
Базилико
290 ден.
Базилико
(кечап, кашкавал, моцарела, маслинки, печурки, јајце, пршута, пармезан, свеж босилок)
Избери од понудените опции:
Калцоне - Затворена Пица
230 ден.
Калцоне - Затворена Пица
(кечап, кашкавал, шунка, печурки, оригано)
Избери од понудените опции:
Фурнаринки
80 ден.
Фурнаринки
Избери од понудените опции:
Пастрмајлија Свинска
180 ден.
Пастрмајлија Свинска
(свинско месо, кашкавал, јајце, печурки, феферони)
Избери од понудените опции:
Пастрмајлија Пилешка
160 ден.
Пастрмајлија Пилешка
(пилешко месо, кашкавал, јајце, печурки, феферони)
Избери од понудените опции:

СКАРА НА ВУЛКАНСКИ КАМЕН

Свинско Ребро
160 ден.
Свинско Ребро
Избери од понудените опции:
Шарска Плескавица
200 ден.
Шарска Плескавица
Избери од понудените опции:
Пилешки Увијач
180 ден.
Пилешки Увијач
Избери од понудените опции:
Свинска Вешалица
170 ден.
Свинска Вешалица
Избери од понудените опции:
Свински Увијач
190 ден.
Свински Увијач
Избери од понудените опции:
Плескавица Базилико
250 ден.
Плескавица Базилико
(кајмак)
Избери од понудените опции:
Свинска Кременадла
180 ден.
Свинска Кременадла
Избери од понудените опции:

СПЕЦИЈАЛИТЕТИ ОД СВИНСКО МЕСО

Свинско Ребро во Фурна
250 ден.
Свинско Ребро во Фурна
(пекарски компир, сос од вргањ)
Избери од понудените опции:
Свинско во Тава
290 ден.
Свинско во Тава
(свинско месо, зачин, вргањ)
Избери од понудените опции:
Свински Медаљони со Вргањ Сос
450 ден.
Свински Медаљони со Вргањ Сос
(свинско филе, сос од вргањ, пекарски компир)
Избери од понудените опции:
Свински Медаљони со Горгонзола Сос
450 ден.
Свински Медаљони со Горгонзола Сос
(свинско филе, горгонзола, пекарски компир)
Избери од понудените опции:
Свинско Филе со Вргањ Сос
450 ден.
Свинско Филе со Вргањ Сос
(свинско филе, вргањ, пекарски компир)
Избери од понудените опции:
Свинско Филе со Горгонзола Сос
450 ден.
Свинско Филе со Горгонзола Сос
(свинско филе, горгонзола, пекарски компир)
Избери од понудените опции:
Италијанско Грне
500 ден.
Италијанско Грне
(свинско месо, кашкавал, вргањ, сланина, темен сос)
Избери од понудените опции:
Свинска Кременадла со Вргањ Сос
200 ден.
Свинска Кременадла со Вргањ Сос
(свинска кременадла, сос од вргањ, печурки)
Избери од понудените опции:
Свинска Пикантна Кременадла
180 ден.
Свинска Пикантна Кременадла
Избери од понудените опции:
Свинско Динстано
400 ден.
Свинско Динстано
(свинско месо, сос, гарнир)
Избери од понудените опции:

СПЕЦИЈАЛИТЕТИ ОД ПИЛЕШКО МЕСО

Пилешко Страчатела
250 ден.
Пилешко Страчатела
(пилешко месо, авокадо, млад кромид, бел сос, мед, зачини, пекарски компир)
Избери од понудените опции:
Пилешко во Бел Сос
200 ден.
Пилешко во Бел Сос
(пилешко месо, бел сос, зачин, пекарски компир)
Избери од понудените опции:
Пилешко во Кари Сос
200 ден.
Пилешко во Кари Сос
(пилешко месо, кари, зачин, пекарски компир)
Избери од понудените опции:
Пилешко во Сос од Шампињони
220 ден.
Пилешко во Сос од Шампињони
(пилешко месо, сос од шампињони, пекарски компир)
Избери од понудените опции:
Пилешки Стек
140 ден.
Пилешки Стек
Избери од понудените опции:
Пилешко со Зеленчук
220 ден.
Пилешко со Зеленчук
(пилешко месо, зеленчук, зачини)
Избери од понудените опции:
Пилешко со Моцарела во Фурна
270 ден.
Пилешко со Моцарела во Фурна
(пилешко месо, хопла, моцарела, пармезан)
Избери од понудените опции:
Пилешко со 4 Вида Кашкавал во Фурна
300 ден.
Пилешко со 4 Вида Кашкавал во Фурна
(пилешко месо, пармезан, горгонзола, жолт кашкавал, зденка)
Избери од понудените опции:
Пилешко Грне
400 ден.
Пилешко Грне
(пилешко месо, кашкавал, шампињони, сланина, бел сос)
Избери од понудените опции:

СПЕЦИЈАЛИТЕТИ ОД ТЕЛЕШКО МЕСО

Телешко Алба
600 ден.
Телешко Алба
(телешко филе, печурки, хопла, темен сос, зачин)
Избери од понудените опции:
Витељо Тонато
600 ден.
Витељо Тонато
(рамстек, рибатон, имчуни, капари, мајонез, зачин)
Избери од понудените опции:
Телешки Медаљони со Вргањ Сос
600 ден.
Телешки Медаљони со Вргањ Сос
(телешко филе, сос од вргањ, зачини, пекарски компир)
Избери од понудените опции:
Телешки Медаљони со Горгонзола Сос
600 ден.
Телешки Медаљони со Горгонзола Сос
(телешко филе, сос од горгонзола, зачини, пекарски компир)
Избери од понудените опции:
Бифтек со Вргањ Сос
700 ден.
Бифтек со Вргањ Сос
(телешко филе, сос од вргањ, зачини, пекарски компир)
Избери од понудените опции:
Бифтек со Горгонзола Сос
700 ден.
Бифтек со Горгонзола Сос
(телешко филе, сос од горгонзола, пекарски компир)
Избери од понудените опции:
Телешки Мускул
400 ден.
Телешки Мускул
(телешки мускул, темен сос, печурки, гарнир)
Избери од понудените опции:
Телешко Дистано
400 ден.
Телешко Дистано
(телешко месо, сос, гарнир)
Избери од понудените опции:

МОРСКИ СПЕЦИЈАЛИТЕТИ И РИБА НА СКАРА

Ципура
500 ден.
Ципура
Избери од понудените опции:
Лаврак
550 ден.
Лаврак
Избери од понудените опции:
Лигњи на Скара
400 ден.
Лигњи на Скара
Избери од понудените опции:
Лигњи Поховани
400 ден.
Лигњи Поховани
Избери од понудените опции:
Лосос
600 ден.
Лосос
Избери од понудените опции:
Шкампи
700 ден.
Шкампи
Избери од понудените опции:
Чистена Шкампа
550 ден.
Чистена Шкампа
Избери од понудените опции:
Пастрмка
300 ден.
Пастрмка
Избери од понудените опции:
Крап Кременадли
300 ден.
Крап Кременадли
Избери од понудените опции:

ДЕСЕРТИ

Тирамису
130 ден.
Тирамису
Избери од понудените опции:
Овошна Торта
120 ден.
Овошна Торта
Избери од понудените опции:
Чоко Палачинка
100 ден.
Чоко Палачинка
(еурокрем, плазма, прелив)
Избери од понудените опции:
Палачинка со Банана и Нутела
120 ден.
Палачинка со Банана и Нутела
Избери од понудените опции:
Топло Ладно
120 ден.
Топло Ладно
Избери од понудените опции:
Панакота
100 ден.
Панакота
Избери од понудените опции:
Чискејк
130 ден.
Чискејк
Избери од понудените опции:
Палачинка со Шумско Овошје
120 ден.
Палачинка со Шумско Овошје
Избери од понудените опции:
Трилече
60 ден.
Трилече
Избери од понудените опции:
Домашна Баклава
80 ден.
Домашна Баклава
Избери од понудените опции:
Домашна Италијанска Чоколадна Торта
130 ден.
Домашна Италијанска Чоколадна Торта
Избери од понудените опции:
Палачинка со Мед и Ореви
140 ден.
Палачинка со Мед и Ореви
Избери од понудените опции:

ДОДАТОЦИ

Шунка
20 ден.
Шунка
Избери од понудените опции:
Печурки
20 ден.
Печурки
Избери од понудените опции:
Кулен
30 ден.
Кулен
Избери од понудените опции:
Кашкавал
20 ден.
Кашкавал
Избери од понудените опции:
Маслинки
20 ден.
Маслинки
Избери од понудените опции:
Пармезан
20 ден.
Пармезан
Избери од понудените опции:
Пиперки
20 ден.
Пиперки
Избери од понудените опции:
Пченка
20 ден.
Пченка
Избери од понудените опции:
Кромид
20 ден.
Кромид
Избери од понудените опции:
Јајце
20 ден.
Јајце
Избери од понудените опции:
Чајна
30 ден.
Чајна
Избери од понудените опции:
Сланина
30 ден.
Сланина
Избери од понудените опции:
Врат
30 ден.
Врат
Избери од понудените опции:
Моцарела
30 ден.
Моцарела
Избери од понудените опции: