loading image
Cosmopolit
(1)
Пица, Тестенини, Скара, Риба, Десерти

Време
30 мин.

Достава
69 ден.

во готово

Работно Време: 

Понеделник - Четврток: 08:30 до 23:30

Петок: 08:30 до 00:00

Сабота: 08:30 до 00:00

Недела: 12:00 до 00:00

ресторанот е затворен за нарачки во моментов

САЛАТИ

Мешана Салата со Сирење
150 ден.
Мешана Салата со Сирење
(домати, марула, цвекло, морков, краставица, зелка, сирење, урнабес)
Избери од понудените опции:
Шопска Салата
120 ден.
Шопска Салата
(домати, краставици, пиперка, кромид, сирење)
Избери од понудените опции:
Грчка Салата
150 ден.
Грчка Салата
(домати, краставици, пиперки, кромид, маслинки, оригано, сирење)
Избери од понудените опции:
Македонска Салата
100 ден.
Македонска Салата
(домати, печена пиперка, кромид)
Избери од понудените опции:
Мимоза Салата
100 ден.
Мимоза Салата
(марула, варено јајце, маслинки)
Избери од понудените опции:
Овчарска Салата
150 ден.
Овчарска Салата
(краставици, домати, кашкавал, шампињони, маслинки, јајца, феферони, магдонос, оригано)
Избери од понудените опции:
Туна Салата
190 ден.
Туна Салата
(туна, марула, краставици, маслинки, кромид, пченка)
Избери од понудените опции:
Капрезе
190 ден.
Капрезе
(домати, моцарела, босилок)
Избери од понудените опции:
Таратор
120 ден.
Таратор
Избери од понудените опции:
Домати Салата
80 ден.
Домати Салата
(домати, кромид, магдонос)
Избери од понудените опции:
Краставица Салата
80 ден.
Краставица Салата
(краставици, магдонос)
Избери од понудените опции:
Зелена Салата
70 ден.
Зелена Салата
(марула, ротквица)
Избери од понудените опции:
Зелка Салата
70 ден.
Зелка Салата
(зелка, магдонос)
Избери од понудените опции:
Компир Салата
80 ден.
Компир Салата
(компир, кромид, магдонос)
Избери од понудените опции:
Морска Салата
320 ден.
Морска Салата
(морски плодови, зелени маслинки, кромид, кисели краставици)
Избери од понудените опции:
Мешана Салата
100 ден.
Мешана Салата
(домати, марула, цвекло, морков, краставица, зелка)
Избери од понудените опции:
Салата со Сушен Домат
180 ден.
Салата со Сушен Домат
(марула, рукола, сушен домат, краставица, сирење салакис, суво грозје, сусам)
Избери од понудените опции:

САЛАТИ СО ДРЕСИНГ

Космополит Салата
220 ден.
Космополит Салата
(рукола, марула, шампињони, сланина, пармезан, шери, крем балсамико, дресинг)
Избери од понудените опции:
Цезар Салата
180 ден.
Цезар Салата
(марула, пилешко, кубети, пармезан, дресинг)
Избери од понудените опции:
Рукола Салата
180 ден.
Рукола Салата
(рукола, моцарела, пиперка, зелена маслинка, пармезан, шери, дресинг)
Избери од понудените опции:
Посна Салата
150 ден.
Посна Салата
(марула, рукола, пченка, морков, цвекло, семки од сончоглед, ленено семе, дресинг)
Избери од понудените опции:
ВИП Салата
220 ден.
ВИП Салата
(марула, јаболка, брусница, ореви, говедска пршута, морков, дресинг)
Избери од понудените опции:
Салата со Димен Лосос
250 ден.
Салата со Димен Лосос
(димен лосос, марула, рукола, јаболко, копар, краставица)
Избери од понудените опции:
Шеф Салата
180 ден.
Шеф Салата
(марула, домат, краставица, пршута, ајдемер, дресинг)
Избери од понудените опции:

ЛАДНО ПРЕДЈАДЕЊЕ

Овчо Сирење
80 ден.
Овчо Сирење
Избери од понудените опции:
Козјо Сирење
100 ден.
Козјо Сирење
Избери од понудените опции:
Овчи Кашкавал
120 ден.
Овчи Кашкавал
Избери од понудените опции:
Биено Сирење
100 ден.
Биено Сирење
Избери од понудените опции:
Пармезан
250 ден.
Пармезан
Избери од понудените опции:
Француски Сирења
200 ден.
Француски Сирења
Избери од понудените опции:
Свинска Пршута
200 ден.
Свинска Пршута
Избери од понудените опции:
Говедска Пршута
280 ден.
Говедска Пршута
Избери од понудените опции:
Сувомесната Даска
250 ден.
Сувомесната Даска
(свински врат, печеница, кулен, ајдемер, шунка)
Избери од понудените опции:
Маслинки
70 ден.
Маслинки
Избери од понудените опции:
Кајмак
50 ден.
Кајмак
Избери од понудените опции:
Урнебес
30 ден.
Урнебес
Избери од понудените опции:
Кавијар Германски
750 ден.
Кавијар Германски
Избери од понудените опции:
Кавијар од Лосос
980 ден.
Кавијар од Лосос
Избери од понудените опции:
Кавијар Француски
350 ден.
Кавијар Француски
Избери од понудените опции:
Чаден Лосос
250 ден.
Чаден Лосос
Избери од понудените опции:
Овчавина Пиперка
100 ден.
Овчавина Пиперка
Избери од понудените опции:
Ладна Даска Космополит
880 ден.
Ладна Даска Космополит
(100гр. овчи кашкавал, 100гр. биено сирење, 100гр. француски сирења, 50гр. пармезан, 50гр. свинска пршута, 50гр. говедска пршута, 100гр. кајмак)
Избери од понудените опции:

ТОПЛО ПРЕДЈАДЕЊЕ

Јајца на Око
70 ден.
Јајца на Око
(3 јајца)
Избери од понудените опции:
Омлет Космополит
120 ден.
Омлет Космополит
(јајца, пршута, шампињони, кашкавал)
Избери од понудените опции:
Тиквички
100 ден.
Тиквички
Избери од понудените опции:
Модар Патлиџан
100 ден.
Модар Патлиџан
Избери од понудените опции:
Сирење на Скара
80 ден.
Сирење на Скара
Избери од понудените опции:
Сирење во Фолија
120 ден.
Сирење во Фолија
(сирење, пиперка, домат, маслинов зејтин, табаско, оригано)
Избери од понудените опции:
Биено Сирење на Скара
100 ден.
Биено Сирење на Скара
Избери од понудените опции:
Роловано Биено Сирење со Свинска Пршута
160 ден.
Роловано Биено Сирење со Свинска Пршута
Избери од понудените опции:
Шампињони
150 ден.
Шампињони
Избери од понудените опции:
Полнети Печурки
200 ден.
Полнети Печурки
(шампињони, кулен, шунка, кашкавал, павлака)
Избери од понудените опции:
Суви Сливи со Говедска Пршута
180 ден.
Суви Сливи со Говедска Пршута
Избери од понудените опции:
Вргањ на Скара
290 ден.
Вргањ на Скара
Избери од понудените опции:
Пирошка
120 ден.
Пирошка
(шунка, кашкавал, кисели краставички, мајонез)
Избери од понудените опции:
Похован Кашкавал
100 ден.
Похован Кашкавал
Избери од понудените опции:
Похована Зденка
80 ден.
Похована Зденка
(четири парчиња)
Избери од понудените опции:
Пилешки Прсти
180 ден.
Пилешки Прсти
Избери од понудените опции:
Пилешки Крилца
150 ден.
Пилешки Крилца
Избери од понудените опции:
Поховани Шампињони
150 ден.
Поховани Шампињони
Избери од понудените опции:
Поховани Тиквички
100 ден.
Поховани Тиквички
Избери од понудените опции:
Чипс од Тиквички
100 ден.
Чипс од Тиквички
Избери од понудените опции:
Плескавица од Тиквички
100 ден.
Плескавица од Тиквички
(тиквици, кашкавал, домати)
Избери од понудените опции:
Брускети
150 ден.
Брускети
Избери од понудените опции:
Топла Даска Мала
680 ден.
Топла Даска Мала
(4 пирошки, 4 зденки, 4 парчиња кашкавал, 300гр. пилешки прсти, 200гр. тиквици, 200гр. шампињони)
Избери од понудените опции:
Топла Даска Голема
990 ден.
Топла Даска Голема
(6 пирошки, 6 зденки, 6 парчиња кашкавал, 450гр. пилешки прсти, 350гр. тиквици, 300гр. шампињони)
Избери од понудените опции:

СКАРА

Пилешки Стек
150 ден.
Пилешки Стек
(пилешки стек, гарнир)
Избери од понудените опции:
Полнет Пилешки Стек
200 ден.
Полнет Пилешки Стек
(пилешки стек, шунка, кашкавал, шампињони, сенф, зачин, гарнир)
Избери од понудените опции:
Увијач
170 ден.
Увијач
(кашкавал, сланина, гарнир)
Избери од понудените опции:
Колбас
140 ден.
Колбас
(колбас, гарнир)
Избери од понудените опции:
Ржнич
160 ден.
Ржнич
(ржнич, гарнир)
Избери од понудените опции:
Свинска Вешалица
170 ден.
Свинска Вешалица
(свинско каре, гарнир)
Избери од понудените опции:
Свинска Кременадла
170 ден.
Свинска Кременадла
(свинска кременадла, гарнир)
Избери од понудените опции:
Ребро
170 ден.
Ребро
(свинско ребро, гарнир)
Избери од понудените опции:
Сланина
200 ден.
Сланина
(свинска сланина, гарнир)
Избери од понудените опции:
Свинско Филе
280 ден.
Свинско Филе
(свински бифтек, гарнир)
Избери од понудените опции:
Плескавица
140 ден.
Плескавица
(мелено јунешко и свинско месо, гарнир)
Избери од понудените опции:
Плескавица Космополит
280 ден.
Плескавица Космополит
(мелено месо, свинско каре, кашкавал, кајмак, гарнир)
Избери од понудените опции:
Шарска Плескавица
170 ден.
Шарска Плескавица
(мелено месо, кашкавал)
Избери од понудените опции:
Ајдучки Ќебап
30 ден.
Ајдучки Ќебап
Избери од понудените опции:
Уштипци
170 ден.
Уштипци
(мелено месо, сланина, кашкавал, кромид, гарнир)
Избери од понудените опции:
Јагнешки Котлети
380 ден.
Јагнешки Котлети
(јагнешки кременадли, пармезан, магдонос, гарнир)
Избери од понудените опции:
Телешки Рамстек
380 ден.
Телешки Рамстек
(телешки рамстек, гарнир)
Избери од понудените опции:
Телешка Плескавица
180 ден.
Телешка Плескавица
(телешко мелено месо, гарнир)
Избери од понудените опции:
Гранде Свинско
280 ден.
Гранде Свинско
(свинско месо, сос за скара, гарнир)
Избери од понудените опции:
Свински Тибон
250 ден.
Свински Тибон
(свинско месо, гарнир, сос за скара)
Избери од понудените опции:
XXL Плескавица
280 ден.
XXL Плескавица
(мешано мелено месо, гарнир, сос за скара)
Избери од понудените опции:
Џамбо Вешалица
250 ден.
Џамбо Вешалица
(свинско месо, гарнир, сос за скара)
Избери од понудените опции:
Мега Ражнич
250 ден.
Мега Ражнич
(свинско месо, гарнир, сос за скара)
Избери од понудените опции:

СПЕЦИЈАЛИТЕТИ

Пилешко во Кари Сос
220 ден.
Пилешко во Кари Сос
(пилешки стек, хопла, кари, зачини, шампињони по желба)
Избери од понудените опции:
Пилешко во Бел Сос
200 ден.
Пилешко во Бел Сос
(пилешки стек, шампињони, хопла, зачини, гарнир)
Избери од понудените опции:
Пилешко со Зеленчук
250 ден.
Пилешко со Зеленчук
(пилешки стек, зеленчук мешан, кашкавал, гарнир, зачини)
Избери од понудените опции:
Пилешко со Четири Вида Сирење
280 ден.
Пилешко со Четири Вида Сирење
(пилешки стек, четири вида сирење, хопла, зачини, гарнир)
Избери од понудените опции:
Пилешка Шницла Космополит
350 ден.
Пилешка Шницла Космополит
(пилешки стек, говедска пршута, кашкавал, рукола, панирање, гарнир, зачини)
Избери од понудените опции:
Пилешко во Кајмак
280 ден.
Пилешко во Кајмак
(пилешки стек, кајмак, хопла, зачини, гарнир)
Избери од понудените опции:
Пилешко Соте со Кикирики
250 ден.
Пилешко Соте со Кикирики
(пилешки стек, шампињони, кромид, кикирики, хопла, гарнир, зачини)
Избери од понудените опции:
Сабја Космополит
320 ден.
Сабја Космополит
(пилешки стек, свински бифтек, шампињони, кромид, пиперка, гарнир, зачини)
Избери од понудените опции:
Бечка Шницла
200 ден.
Бечка Шницла
(панирана шницла по избор, гарнир, зачини, татар сос)
Избери од понудените опции:
Бертолучи
290 ден.
Бертолучи
(рукола, пармезан, путер)
Избери од понудените опции:
Полнето Свинско Филе
390 ден.
Полнето Свинско Филе
(свински бифтек, свинска пршута, кајмак, кисели краставички, гарнир, зачини)
Избери од понудените опции:
Свинско Филе во Капа
390 ден.
Свинско Филе во Капа
(свински бифтек, шампињони, праз, кромид, пиперка, путер, тесто, гарнир, зачини)
Избери од понудените опции:
Растурен Ражнич
350 ден.
Растурен Ражнич
(свински бифтек, шампињони, кашкавал, гарнир, зачини)
Избери од понудените опции:
Свинско Филе во Рипс Сос
350 ден.
Свинско Филе во Рипс Сос
(свински бифтек, мед, сенф, гарнир, зачини)
Избери од понудените опции:
Свинско Филе со Суви Сливи
380 ден.
Свинско Филе со Суви Сливи
(свинско филе, сланина, суви сливи, кромид, лук, зачин, гарнир)
Избери од понудените опции:
Свинска Коленица
350 ден.
Свинска Коленица
(свинска коленица, шампињони, темен умак, гарнир, зачини)
Избери од понудените опции:
Вегетаријанско Рижото
180 ден.
Вегетаријанско Рижото
(кинески ориз, тиквици, модар домат, пиперка, морков, кромид, шери, магдoнос, соја сос)
Избери од понудените опции:
Кинеско Рижото
220 ден.
Кинеско Рижото
(кинески ориз, пилешки стек, шампињони, морков, кромид, шери, магдонос, соја сос)
Избери од понудените опции:
Мисиркино со Бадеми
290 ден.
Мисиркино со Бадеми
(мисиркин стек, бадем, зелка, суво грозје, гарнир, зачини)
Избери од понудените опции:
Морско Рижото
320 ден.
Морско Рижото
(кинески ориз, морски плодови, морков, кромид, магдонос, кечап, соја сос)
Избери од понудените опции:
Роловано Телешко
480 ден.
Роловано Телешко
(телешко, говедска пршута, сланина, кашкавал, пиперка, лук, магдонос)
Избери од понудените опции:
Телешка Кременадла на Путер
420 ден.
Телешка Кременадла на Путер
(телешка кременадла, путер, гарнир, зачини)
Избери од понудените опции:
Телешки Мускул
350 ден.
Телешки Мускул
(телешки мускул, шампињони, темен умак, гарнир, зачини)
Избери од понудените опции:
Пилешко во Црвено Кари
250 ден.
Пилешко во Црвено Кари
(пилешки стек, кокосово млеко, црвено кари, зеленчук, зачини)
Избери од понудените опции:
Свинско Филе со сос од Малина
360 ден.
Свинско Филе со сос од Малина
(свински бифтек, хопла, малина, зачини, гарнир)
Избери од понудените опции:

БИФТЕК

Бифтек
680 ден.
Бифтек
(јунешки бифтек, гарнир)
Избери од понудените опции:
Бифтек Пеперато
780 ден.
Бифтек Пеперато
(јунешки бифтек, зелен бибер, хопла, зачини)
Избери од понудените опции:
Бифтек Султан
750 ден.
Бифтек Султан
(јунешки бифтек, јајце на око, оризови галети, бибер, гарнир)
Избери од понудените опции:
Бифтек со Вргањ
780 ден.
Бифтек со Вргањ
(јунешки бифтек, вргањ, шери, магдонос, темен умак, гарнир)
Избери од понудените опции:
Бифтек со Темен Сос
750 ден.
Бифтек со Темен Сос
(јунешки бифтек, шампињони, темен умак, шери, магдонос, гарнир)  
Избери од понудените опции:
Бифтек со Рипс Сос
750 ден.
Бифтек со Рипс Сос
(јунешки бифтек, сенф, мед, зачин, гарнир)
Избери од понудените опции:
Бифтек со Горгонзола
780 ден.
Бифтек со Горгонзола
(јунешки бифтек, хопла, горгонзола, зачин, гарнир)
Избери од понудените опции:
Медаљони
750 ден.
Медаљони
(јунешки бифтек, шампињони, темен умак, шери, магдонос, зачини, оризови галети, гарнир)
Избери од понудените опции:
Јунешки Бифтек со Суви Сливи
750 ден.
Јунешки Бифтек со Суви Сливи
(јунешки бифтек, суви сливи, сланина, хопла, зачин, гарнир)
Избери од понудените опции:
Соте Строганов
750 ден.
Соте Строганов
(јунешки бифтек, кромид, краставички, шампињони, темен умак, гарнир)
Избери од понудените опции:

ТАВИ

Тава Ала Пинда
300 ден.
Тава Ала Пинда
(пилешко месо, свинско месо, телешко месо, темен умак, шампињони, зеленчук, кашкавал, зачини)
Избери од понудените опции:
Селско Месо
250 ден.
Селско Месо
(свински бут, шампињони, кромид, магдонос, зачини)
Избери од понудените опции:

ФУРНА

Свинско Ребро во Фурна
280 ден.
Свинско Ребро во Фурна
(свинско ребро, гарнир)
Избери од понудените опции:
Свински Врат во Фурна
280 ден.
Свински Врат во Фурна
(свински врат, гарнир)
Избери од понудените опции:
Телешко Ребро во Фурна
380 ден.
Телешко Ребро во Фурна
(телешко ребро, гарнир)
Избери од понудените опции:

РИБИ И МОРСКИ ПЛОДОВИ

Мавровска Пастрмка
350 ден.
Мавровска Пастрмка
(риба со гарнир)
Избери од понудените опции:
Крап Кременадли
350 ден.
Крап Кременадли
(риба со гарнир)
Избери од понудените опции:
Ципура Орада
580 ден.
Ципура Орада
(риба со гарнир)
Избери од понудените опции:
Лаврак Бранцин
630 ден.
Лаврак Бранцин
(риба со гарнир)
Избери од понудените опции:
Лосос
480 ден.
Лосос
(риба со гарнир)
Избери од понудените опции:
Лосос Филети во Вино
650 ден.
Лосос Филети во Вино
(лосос филети, морков, праз, лук, хопла, зачин)
Избери од понудените опции:
Лигњи на Скара
320 ден.
Лигњи на Скара
Избери од понудените опции:
Лигњи Поховани
320 ден.
Лигњи Поховани
Избери од понудените опции:
Лигњи Полнети
390 ден.
Лигњи Полнети
(лигњи, свинска пршута, овчи кашкавал)
Избери од понудените опции:
Октопод
780 ден.
Октопод
Избери од понудените опции:
Шкампи
580 ден.
Шкампи
Избери од понудените опции:
Шкампи Плод
680 ден.
Шкампи Плод
Избери од понудените опции:
Кралски Шкампи
280 ден.
Кралски Шкампи
Избери од понудените опции:
Школки
250 ден.
Школки
Избери од понудените опции:
Школки со Капак
390 ден.
Школки со Капак
Избери од понудените опции:
Школки на Бузара
450 ден.
Школки на Бузара
(школки, кромид, лук, домати, вино, магдонос, зачини)
Избери од понудените опции:

ТЕСТЕНИНИ

Вегетаријански
140 ден.
Вегетаријански
(домат, мешан зеленчук, зачини)
Избери од понудените опции:
Фунги
160 ден.
Фунги
(шампињони, хопла, зачини)
Избери од понудените опции:
Болоњезе
180 ден.
Болоњезе
(мелено месо, кромид, домати, зачини)
Избери од понудените опции:
4 Вида Сирење
200 ден.
4 Вида Сирење
(хопла, 4 вида сирење, зачини)
Избери од понудените опции:
Карбонара
180 ден.
Карбонара
(сланина, кромид, хопла, шампињони, зачини)
Избери од понудените опции:
Песто
140 ден.
Песто
Избери од понудените опции:

ПИЦА

Пинда
200 ден.
Пинда
(кечап, кашкавал, врат, кулен, печеница, пршут, печурки)
Избери од понудените опции:
Милениум
170 ден.
Милениум
(кечап, кашкавал, врат, шунка, кулен, печеница, печурки)
Избери од понудените опции:
Маргарита
90 ден.
Маргарита
(кечап, кашкавал)
Избери од понудените опции:
Наполитана
130 ден.
Наполитана
(кечап, кашкавал, печурки)
Избери од понудените опции:
Везувио
130 ден.
Везувио
(кечап, кашкавал, шунка)
Избери од понудените опции:
Карбонара
130 ден.
Карбонара
(кечап, кашкавал, шунка, јајце)
Избери од понудените опции:
Капричиоза
130 ден.
Капричиоза
(кечап, кашкавал, шунка, печурки)
Избери од понудените опции:
Калцоне - Затворена пица
130 ден.
Калцоне - Затворена пица
(кечап, кашкавал, шунка, печурки)
Избери од понудените опции:
Стелата
150 ден.
Стелата
(кечап, кашкавал, шунка, печурки, павлака)
Избери од понудените опции:
Мајонеза
150 ден.
Мајонеза
(кечап, кашкавал, шунка, печурки, мајонез)
Избери од понудените опции:
Кватро Формаџо
150 ден.
Кватро Формаџо
(кечап, кашкавал, сирење, горгонзола, пармезан)
Избери од понудените опции:
Романа
160 ден.
Романа
(кечап, кашкавал, врат, печурки)
Избери од понудените опции:
Венеција
160 ден.
Венеција
(кечап, кашкавал, чајна, печурки)
Избери од понудените опции:
Дијаволо
160 ден.
Дијаволо
(кечап, кашкавал, кулен)
Избери од понудените опции:
Пршута Говедска
180 ден.
Пршута Говедска
(кечап, кашкавал, говедска пршута)
Избери од понудените опции:
Пршута Свинска
170 ден.
Пршута Свинска
(кечап, кашкавал, свинска пршута)
Избери од понудените опции:
Македонска
180 ден.
Македонска
(кечап, кашкавал, пршут, кулен, домати, пиперки, кромид, сирење, печурки)
Избери од понудените опции:
Фрути ди Маре
190 ден.
Фрути ди Маре
(кечап, кашкавал, морски плодови)
Избери од понудените опции:
Сицилијана
130 ден.
Сицилијана
(кечап, кашкавал, туна, кромид)
Избери од понудените опции:
Вегетаријана
130 ден.
Вегетаријана
(кечап, кашкавал, печурки, домати, пиперки, кромид)
Избери од понудените опции:

ПАСТРМАЈЛИЈА

Свинско Месо
120 ден.
Свинско Месо
Избери од понудените опции:
Свинско Месо и Кашкавал
130 ден.
Свинско Месо и Кашкавал
Избери од понудените опции:
Свинско Месо и Печурки
130 ден.
Свинско Месо и Печурки
Избери од понудените опции:
Свинско Месо, Кашкавал и Печурки
140 ден.
Свинско Месо, Кашкавал и Печурки
Избери од понудените опции:
Пилешко Месо
100 ден.
Пилешко Месо
Избери од понудените опции:
Пилешко Месо и Кашкавал
110 ден.
Пилешко Месо и Кашкавал
Избери од понудените опции:
Пилешко Месо и Печурки
110 ден.
Пилешко Месо и Печурки